Meden-Inmed dla Ukrainy

24 lutego 2022 roku to data, która na stałe zapisze się w historii świata. Nad ranem rosyjskie wojska rozpoczęły inwazję na Ukrainę. W Kijowie zawyły syreny alarmowe — to nie były ćwiczenia, tylko prawdziwe bomby, które spadły na ukraińskie miasta. Cała ta sytuacja wstrząsnęła światem. Obecnie wciąż oba państwa są w stanie wojny, a Meden-Inmed od pierwszych dni wspiera ofiary tego konfliktu, jakimi są ukraińscy uchodźcy.

Nasze początkowe działania były wewnętrzne – zbiórki ubrań, żywności, chemii, kosmetyków, zakup apteczek taktycznych i przekazanie ich na front. Sprowadziliśmy również z granicy kilka rodzin naszych pracowników, uciekających przed wojną oraz zapewniliśmy im schronienie w Polsce.

Z czasem sytuacja zaczęła wymagać szerszych działań, dlatego wsparliśmy strategiczne punkty w naszym mieście przyjmujące uchodźców:

  • Cartias Diecezji Koszalińsko – Kołobrzeskiej,
  • Związek Ukraińców w Polsce,
  • Koło w Koszalinie,
  • Stowarzyszenie Majsternia działające przy Cerkwi Zaśnięcia Najświętszej Bogurodzicy w Koszalinie,
  • Internat przy Zespole Szkół Samochodowych w Koszalinie,
  • Zarząd Obiektów Sportowych (Hala Gwardii).

Wyposażyliśmy placówki w setki kilogramów żywności, chemii, kosmetyków, a nawet w parawany, zapewniające odrobinę prywatności na hali. Zorganizowaliśmy również specjalną zbiórkę pieniężną na stronie pomagam.pl, którą wspierać mogli również nasi zagraniczni partnerzy. Zespół Szkół nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Koszalinie – Ekonom w Koszalinie spontanicznie zorganizował festyn pt. „Młodzież Ekonoma Dzieciom z Ukrainy”, który mieliśmy zaszczyt wspierać jako jeden ze sponsorów. Udostępniliśmy także dwie hale magazynowe do przechowywania darów na rzecz walczących na froncie i uciekających przed wojną.

Cały zespół Meden-Inmed stanął na wysokości zadania. Nasze działania zostały docenione, a nam rosły serca, dzięki wzruszającym rozmowom i widocznym efektom naszej pomocy.

Jednym z najistotniejszych naszych działań było wyposażenie Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w specjalistyczny sprzęt do ratowania życia i zdrowia tj. kardiomonitory i aparaty do mechanicznej kompresji klatki piersiowej. Dzięki temu Klinika Pediatrii, Hematologii i Onkologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku otrzymała kardiomonitory do monitorowania parametrów życiowych pacjentów w ramach akcji pomocy jednostkom ochrony zdrowia, przyjmujących uchodźców z Ukrainy. Łączna wartość przekazanej darowizny wynosiła około 100 000 złotych.

Wciąż nie ustajemy w naszych działaniach realnej pomocy potrzebującym i jesteśmy na bieżąco z potrzebami uchodźców w naszym mieście.